Jak wzbogacić dietę bydła jednocześnie zwiększając oszczędności?
Tłuszcze są niezbędnym składnikiem diety zwierząt. Jednak wiele olejów w formie naturalnej nie nadaje się do podania zwierzętom hodowlanym. Przykładem jest tutaj olej sojowy, który najpierw powinien przejść przez proces oczyszczenia z osadów i zanieczyszczeń. Proces takiego czyszczenia oleju nazywa się odgumowaniem.
Na czym polega odgumowanie oleju sojowego?
Fosfatydy są niepożądanym związkiem chemicznym występującym w surowej formie oleju. Dlatego przed rafinacją olej sojowy poddaje się procesowi odgumowania. Dzięki temu usuwana jest większość składników fosfolipidowych. Jako, że fosfolipidy są dość mętne, to proces odgumowania nazywa się także odszlamianiem oleju. Wspomniane fosfatydy, aby mogły być usunięte z oleju, muszą ulec hydracji. Aby to osiągnąć do oleju dodaje się niewielką ilość wody oraz kwasu. Finalnym efektem tego procesu jest olej odgumowany. Kolejnym krokiem po odgumowaniu jest suszenie, aczkolwiek nie jest to konieczne aby móc wykorzystać olej w hodowli bydła.
Charakterystyka oleju po odgumowaniu
Uzyskany w ten sposób olej paszowy powinien być klarowny (niemętny), czyli pozbawiony zanieczyszczeń i osadów, brawa powinna być słomkowo-żółta. W takim oleju znajdziemy wysoką zawartość kwasów OMEGA 3, co jest niesamowicie wartościowym składnikiem odżywczym. Korzyści ze stosowania oleju to, oprócz wartości odżywczych, również atrakcyjna opcja ekonomiczna. Pasza wzbogacona olejem będzie bardziej kaloryczna, co wpłynie bezpośrednio na przyrost zwierząt hodowlanych i pozwoli na jednoczesne zmniejszenie kosztów utrzymania trzody.
Olej odgumowany i jego opłacalność
Dodawanie oleju do standardowej paszy spowoduje mniejsze zużycie mieszanki odżywczej. To nie oznacza nic innego jak większe oszczędności w wydatkach na pokarm dla zwierząt. Obecność oleju w pożywieniu ma swój wpływ również na “smakowość” zmniejszanej z nim paszy. Często zapominanym atutem stosowania oleju jest spadek współczynnika pylenia się paszy. Pasza nasiąknięta olejem mniej się pyli (jest tłustsza), jest to istotnym czynnikiem chroniącym płuca osoby pracującej przy karmieniu zwierząt. Oczywiście przekłada się to też na zdrowie zwierząt, które będą wdychać mniej pyłu i w ten sposób unikną ryzyka zachorowania na groźne (i kosztowne) choroby płucne.
Jakie ilości oleju stosować w paszy?
Olej odgumowany jest lżejszy od wody, co przekłada się na ilość jaka powinna zostać dodana do paszy. Jeden kilogram oleju to około 1,07 litra. Zatem trzoda chlewna i bydło powinny otrzymać 0.5-2% oleju w paszy. Inaczej będzie z drobiem (popularne bojlery i indyki), dla tych zwierząt przedział procentowy to aż 1-7% oleju. Przeciętne opakowanie oleju waży około 59 kilogramów. Dzięki temu możesz łatwo wyliczyć ile oleju należy zakupić dla konkretnej ilości posiadanych przez Ciebie zwierząt.
Podsumowując tak przygotowany olej jest bardzo opłacalną i zdecydowanie wskazaną dla zwierząt substancją wzbogacającą ich dietę. Dobrą wiadomością dla każdego hodowcy są też aspekty cenowe i możliwe oszczędności do wykreowania przy stosowaniu takiego oleju.